aboudiutah aboudiutah
  • 03-06-2018
  • Mathematics
contestada

Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?

Respuesta :

tufftoritogon
tufftoritogon tufftoritogon
  • 04-06-2018
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
Answer Link

Otras preguntas

The diameter of your bicycle wheel is 25 inches. How far will you move in one turn of your wheel?
FACTORIZE. 9x2y-24xy2-16y3 solve it
Where do the cranial nerves originate? Where do the spinal nerves originate?
Where do the cranial nerves originate? Where do the spinal nerves originate?
The dimensions of a brick that weighs 25 N are 0.19 m × 0.07 m × 0.095 m. What pressure does the brick exert on the ground if it is resting on its largest face?
what is the cause and effect for the french citizens armies win their revolution for liberty and equality
if you live 35 miles from work & drive 35 mph how long would it take to get there
The graph of y = 4x - 11 is translated up 8 units. Which equation represents the translated graph? f y = 4x - 19 g y = 4x - 3 h y = 12x - 11 j y = 12x - 3
The plans for a shed call for a rectangular floor with a perimeter of 204 ft. The length is two times the width. Find the length and width.
Find an equivalent ratio for 22/55 and then write the proportion