Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 345 pounds how much do 9 apples cost?

Respuesta :

Yayo5
Yayo5 Yayo5
  • 01-03-2016
345 ÷ 5 = 69 "pounds" for 1 apple.

69 × 4 = 276 4 apples.

345 + 276 = 9 apples for 621 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

all rules to find work in changing force in physics ​
At a graduation​ dinner, an equal number of guests was seated at each of 4 large​ tables, and 5 ​late-arriving guests were seated at a smaller table. There were
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST AND 5.0 RATING
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST AND 5.0 RATING
R S The length of RT is 9 feet, and the length of SU is 12 feet. Which statement best explains how to find the area of the kite? 1) A) Add the areas of triangle
How I can answer this question, NO LINKS, if you answer correctly I will give u brainliest!
'Men and women are two sides of coin.' Justify the statement in your own words.​
Wishing You All A Very Happy New Year!!!​
The table below contains four statements. For which function below are all four statements true? The domain includes positive numbers. The x-intercept of the fu
ASAP! WILL GIVE BRAINLY, THANKS 8522/2 SHOW UR WORK!