vanessa36 vanessa36
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

pete bought 12 gallons of gas for $19.56.what was the unit rate per gallon?

Respuesta :

Nina18020
Nina18020 Nina18020
  • 03-03-2016
19.56 ÷ 12= 1.63
Unit rate would be 1.63
Answer Link

Otras preguntas

What is the speed of an object at a given moment
The digits 3, 4, 5, and 6 are used to form a four-digit code. No repeated digits are allowed. How many codes are possible?
What is 1.186 written in expanded notation?
is political leadership all about money ?​
How does the character of Sancho Panza develop the theme of the text? OA through solving problems for Don Quixote B by helping Don Quixote resume his adventures
Complete the following Spanish word. unes
Which of the following represents the set in words X|x
How does mercury negatively affect human health?
b) 2x² - 4x + 3 = 0 a) x² + 3x – 10 = 0
42.7 g of Cu represents how many kg? 1. 0.0427 kg 2. 4.27 × 101 kg 3. 4.27 × 104 4. 42,700 k