anthonyleetjboyd anthonyleetjboyd
  • 03-08-2018
  • Mathematics
contestada

at a price of 4.89 per pound, what is the cost 3.95 pounds of deluxe mixed nuts?

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 03-08-2018

[tex] \bf \begin{array}{ccll}
\${data-answer}amp;lbs\\
\text{\textemdash\textemdash\textemdash}&\text{\textemdash\textemdash\textemdash}\\
4.89&1\\
x&3.95
\end{array}\implies \cfrac{4.89}{x}=\cfrac{1}{3.95}\implies \cfrac{4.89\cdot 3.95}{1}=x [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Compare and contrast chinese and European means and motives for commercial expansion
If the Campbell Candy company can produce Sarah's special candy bars at 100 for $165 and 600 for $195 write the cost function for the production process?
PLEASE HELP I GIVE THANKS
what patterns are there in prime numbers
find a pair of square numbers which give a difference of 39
Solve for X 3ax/5 - 4c = ax/5
How do I apply the change of base formula to y=log (sub 3) x
5x+7y=77 5x+3y=53 2x+5y=-1 X+2y=0 3x+6y=6 2x-3y=4
2x-3y=8 -5x+2y=13 find The x coordinate
Which feature of the Roman Republic's government is also a feature of the United States' government? a Senate with 300 members appointed by the head of governme