justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

What factors contributed to the weakening and decline of Medieval Europe?
bats and hummingbirds are examples of
Explain how holidays in Rome were celebrated
The USA formally entered ww2 following the Japanese attack on
A well-conditioned heart can a. recover more quickly from physical and emotional stress. b. encourage a person to try different types of exercise. c. lead to
are volcanoes appart of plate tectonics
what would happen if your stomach wasint working properly
If Theresa's daughter is my daughters mother then who am I to Theresa?
PLEASE HELP ME! Is the sentence compound, or is it simple with a compound verb? The happy children swam and splashed in the shallow pool for two hours. A
is it possible for Transnet to make economic loss in the short-run? Briefly motivate with the aid of a graph