Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

Which expressions are equivalent to -f-5(2f-3)
elizas backpack weights 18 7/8 pounds with her math book in it. without her math book, her backpack weighs 14 7/9 pounds
31. Explain what the program does. Write out the output 20 PRINT "Hellooo00000000000, world!" 30 PRINT "I'm learning about commands in BASIC." 40 PRINT 'This te
Wholesale combine in many ways with different elements and is therefore considered the basis of lite? Help me
Explain a certain leadership role that you had or played either in your family, community or working environment. What influence did you have among the people y
What are the problems of turbid water for aquatic plants?
Write an expression for the sequence of operations described below. multiply 3 by t, triple the result, then raise what you have to the 8th power not simplify a
Given 4,7,10,13,16. Describe the pattern in your own words.​
I remember_my bagon the table,but now i can't find it
Which topic would be most appropriate for an argumentative essay