spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer, Which of the following is an advantage of buying a home?
Who was in charge of the Palestien in 1918
Help please my semester depends in those questions
What are the two things that can cause a disturbance (a.k.a change) in the chemical world equilibrium of a chemical reaction
How does seafloor spreading fit into the idea that continents move about on Earth’s surface?
PLZZZ HELPPPPP 100 POINTS GAMMA RAYS Describe the device and its function. What form of electromagnetic radiation does it use? Describe the frequency and wave
one of the Greeks favorite models of proportion used in their architecture is called
(TaeniWrite the slope and y-intercept1) y=-5x + 6​
30 points! Why is heat produced when lime is added to water?
If the 23rd term of an arithmetic progression is 47 and the 33rd term is 67, find the 10th term.