lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

10 sentences using AR verbs
What was john locke known for?
Line CD passes through points (0, 2) and (4, 6). Which equation represents line CD?
How high must a cranberry bounce before it is harvested?
The first Thanksgiving in 1621 was believed to have lasted how many days? (a) 1 day (b) 3 days (c) 7 days
Why does permeable rock break down more quickly than less permeable rock? I NEED THE ANSWER ASAP THANKS FOR UR HELP :-D
Which of the following best describes the British position toward Native Americans after the Revolutionary War?
there 176 slices of bread in 8 loaves. if there are the same number of slices in each loaf, how many slices of bread are in 5 loaves?
Which sentence incorrectly uses an apostrophe to show possession? A. Are you going to Mandy's party on Thursday? B. The man who sang during half-time is Amys' d
Why doesnt everyone who is accused of a criminal act use criminal insanity as a defense?