jessies30 jessies30
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Grapes cost $1.55 per pound. What equation is used to find c the total cost of p pounds of grapes?

Respuesta :

nika001
nika001 nika001
  • 04-01-2019
C=$1.55p

Is this what you need?
Hope this helps and hope you have a great day
Answer Link

Otras preguntas

which term describes a type of trait that is usually expressed only when an organism has two identical alleles for the trait
I need to know a answer for this picture?
Brainstorm How does art reflect to culture?
the price of tomatoes went from $1.12 per pound to $1.96 per pound in 3 years. find the rate of change of the price of tomatoes.a. $0.85 per lb per yearb $0.66
The temperature at 7:00 a.m. was 8•F. By noon, the temperature had risen 6 degrees
The Indus and Ganges Rivers form a _________, a large area of dry flat land. please answer the blank i need to know right away.
During glycolysis, a six-carbon glucose is broken down into two, three-carbon pyruvate molecules. Which molecules provide the energy used to initiate glycolysis
What’s the volume of the cylinder
What kind of tissue transmits signals across a synapse
The length of a rectangle is 2 feet more than 5 its width. The perimeter is 52 feet. Find the dimension of the rectangle