TylerBrodsky1830 TylerBrodsky1830
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Kara paid $24.64 to ship 11 packages. Each package was the same size and weight. How much did it cost to ship 1 package

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 04-01-2019

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

The shipping cost for one package was 1/11 of the total shipping cost.

... 1/11 · $24.64 = $2.24

Answer Link
adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 16-02-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

If it cost $24.64 to ship 11 packages

Divide $24.64 by 11 to get the cost of 1 package

$24.64/11=$2.24 per package

Check:

$2.24*11=$24.64

Answer Link

Otras preguntas

Solve questions 1,2,3,4 plz plz
which city was the capital of the confederacy? a. gettysburg, pennsylvania b. savannah, georgia c. atlanta, georgia d. richmond, virginia
Why is this considered a theory instead of a hypothesis or a law?
For each situation give an example that includes the original price and final price after markup or markdown. A markdown that is greater than 99% but less than
in the story An Inconvenient Truth, the author uses which of the following to emphasize how humans can improve the atmosphere?
Between what two lines of latitude did the original 13 states occupy
The psychologist who was the first woman to earn a doctoral degree in psychology in the US and is renowned for writing a comparative psychology book in which sh
Where did Rome get its name?
How many water molecules are in 2.25 mol of water?
Another word for "opinion" article is