pinkrose6
pinkrose6 pinkrose6
  • 03-05-2019
  • Mathematics
contestada

suppose that 11 inches of wire cost 66 cents at the same rate how much (in cents) will 28 inches of wire cost ​

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 03-05-2019

Answer:

168 cents or = $1.68

Step-by-step explanation:

  11 inches of wire cost 66 cents

28 inches of wire cost  x? cents

x = 28 * 66 / 11 = 168 cents or = $1.68

Answer

168 cents or = $1.68

Answer Link

Otras preguntas

what laws did dalton propose
Which branch of government has the fewest checks on the other two branches.
4. The speed of which is measured by :(a) wind vane(b) anemometer(C) barometer(d) hygrometer​
find the values x and y given : m is parallel to n, angle 4= 6x-5, angle 10 = 5x + 8, angle 9 = 3y - 10
Calculate the pH of a solution with an H+ ion concentration of 9.36 x 10-3 M ?
At Super Grocery, strawberries cost $3.00 for 2 pounds. At Value Market, strawberries cost $4.00 for 3 pounds. What is the unit price of a pound of strawberries
Help! Picture attached
Ax:ab =1:3 where is x
A circle has radius 50 cm. Which of these is closest to its area? Group of answer choices 157 square centimeters 15708 square centimeters 314 square centimeters
It is night time and the warm air over the water rises and is replaced by colder air from land. This moves her along with the?