bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best describes an example of a nonspecific internal response to harmful bacteria?. A) Skin serves as a physical barrier that prevents bac
Solve for x (6x -10) (6x + 10) 15 26 46 80
which postulate or theorem, if any,could be used to prove the triangles congruent? if not enough information is given, write not enough information
I need help on this question
What best describes a gamete
All of the following are types of foreign direct investment (FDI) except _____. A a foreign company merges with an existing firm in a less developed country
A cable installer chargers $52.50 per hour plus a $75.00 service charge. your father's firm hires him to hook up his company's internet service. Find the total
If fx) 3x- 12, what is f2)?
Sejpme working with host country and neighboring countries to develop mechanisms to improve the economic situation of the host country falls under which diploma
As of 2013, the world’s total population was about _____.