trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

Your shopping cart has a mass of 65 kilograms. In order to accelerate the shopping cart down an aisle at 0.30 m/s2 What force would you need to use or apply
A tall pea plant could _______. Select one: a. have the phenotype of Tt b. have the genotype of tall c. have the phenotype of tt d. have the genotype of Tt
what is 8/32 is simplest form
A stereo manufacturer makes three types of stereo systems, I, II, and III, with profits of $20, $30, and $40, respectively. No more than 100 type-I systems can
Why dose yellow river have that nick name?
where did salt get its name from
1. If a pea plant’s alleles for height are tt, what is true of its parents? (1 point) A.) Both Parents are tall. B.)Both parents are short. C.)Both parents cont
What is the best way to change the sentence below from active voice to passive voice? Presenters give awards to the winners at the elaborate ceremony held every
Write one sentence that contains a cliché
what is the solution for this equation 13m-22=9m-6. This is a equation with variables on both sides