jamesreachout jamesreachout
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

theos mom bought an eight pack of juice boxes for 4 dollars find the unit rate

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-10-2019

Answer:

$0.50 for a pack of juice.

Step-by-step explanation:

You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:

4/8 = 1/2 = 0.5

$0.50 is the cost per pack of juice.

~

Answer Link

Otras preguntas

Substances that are insoluble and do not dissolve readily in water are which means they are 'water fearing’
5. All Earth's systems interact. The systems are constantly exchanging and
How can I make/design a character that represents my anxiety, personal problems, obessions, ect
In "Indians Are a People, Not Mascots," “Redskin” was originally a term for A. Indians in general. B. the bounty placed on Indians. C. white people who sided
How does Christopher find the train station in a curious dog in the nighttime
which are charateristics of all metals
Please answer the questions. Will give brainly
5) What is the largest hierarchical level that global warming affects? a) organism b) community c) biosphere d) population
PLS HELP ITS DUE TODAYExplain the benefits and limitations of each type of scientific investigation.
results of italian invasion of albania 1939