citysgirl citysgirl
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

Apples cost $3.45 per pound find the cost of 2.6 pounds of apples Solve this problem With multiplication​

Respuesta :

cheesyplaysmine
cheesyplaysmine cheesyplaysmine
  • 01-10-2019

Answer:

8.97

Step-by-step explanation:

3.45(2.6) = $8.97

Hope this helps you! :)

Answer Link

Otras preguntas

a trapezoid has an area of 20cm squared and a height of 5 cm. what is the sum of its top and bottom sides
what forces led Americans to declare war on Britain in 1812?
A Coast Guard ship patrols an area of 125 square miles. The area the ship patrols is a square. About how long is each side of the square? Round your answer to t
The area of a square field is 200 square feet. What is the approximate length of each side of the field? Round your answer to the nearest foot.
Suppose the slope of a line is positive. Describe what happens to the value of x as the value of y increases
What activities can you do on Jupiter?!
-2 (x-7)=-(2x+5) solve for x
An oak tree that is 220 years old produced acorns at two different rates. Until it reached maturity, it produced an average of 900 acorns a year. However, once
Which words in the sentence are the appositive? Which words does the appositive rename? The author Charles Dickens wrote some of the best-loved novels of all
How do round, spiral, and rod-shaped bacteria look like?