ss9483
ss9483 ss9483
  • 03-10-2019
  • Advanced Placement (AP)
contestada

how many pounds of pork chops could you buy if your budget for the meal was $20? how many servings would that give you

Respuesta :

adfeh adfeh
  • 03-10-2019
How much does the pork cost in this scenario? If you assumed $5/lb, you could buy 4 lbs if that was all you were going to eat. If you needed money for something else, you’ll have to change for that. Approximately 8 ounces (1/2 pound) is a serving, so assume that with 4 pounds, you have 8 servings.
Answer Link

Otras preguntas

Which term represents when a tsunami wave slows down as it reaches shore? surfing waving sinking shoaling
Can you pls help me
Solve for x. The triangles in each pair are similar.
define "abuse of social media"​
Judy simplified the expression (3x+1)(x-3) -( 2-2x^2-3x)
Help !! If an object is placed 3 cm from the mirror, how far will the object appear “behind” the mirror?
What are the possible adverbs in the following word list? 15 options barely real anywhere sleepily march sure piano most scarcely fully blow sweetly never no of
Can someone explain how lito's point of view about leaving Cuba differs from Papi's (The Refugee)
A school production sold 480 tickets, including 325 tickets to adults. The rest were sold to students. Write the ratio of adult tickets to student tickets in si
Differentiation in mathematics 2