makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

What is the effect on the graph of the function f(x) = 2x when f(x) is replaced with f(2/3x)?A) vertical stretching B) vertical compression C) horizontal compre
In a video game, Conner scored 25% more points than Max. If c is the number of points that Conner scored and m is the number of points that Max scored, which eq
Which of the following physical landmarks is located in New York? Death Valley Dismal Swamp Hudson River St. John River
Which quantity does a light-year measure? distance speed time volume
How to solve system by substitution X+y=10 X-y=2
What is the main difference between the Aztec and the maya regarding the governing of their societies
Bella plans to put $300 into a savings account. She can place her money into an account represented by p(x) = 3x+300, or into another account represented by n(x
Relate restriction enzymes to recombinant DNA
To whoever helps me thank you so much have a wonderful day!
Find the x-intercepts of the function graphed below, and the average rate of change over the interval (-1,4).x-intercepts:____Average rate of change:____​