banksrianna10 banksrianna10
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit cost of a store sells a dozen eggs for 1.99.

Respuesta :

Dxsho
Dxsho Dxsho
  • 06-10-2019

Answer: 0.16$

Step-by-step explanation: You would do 1.99 divided by 12 because 12 equals to a dozen, 1.99 divided by 12 to get 0.16 cents.

Answer Link

Otras preguntas

sam houstons importance in texas history
Speed versus Time The graph below suggests A. a constant speed of 3 m/s followed by speed of 1 m/s B. a constant velocity of 2 m/s followed by speed of zero
Calculate the polar radius of gyration of the shaded area about the center o of the larger circle.
Which of the following statements is true? A. Only objects that are very close together exert gravitational forces on each other. B. Objects can only exer
"_____ unemployment is the result of changes in the business cycle"
algebra 2 unit 5 please help
When a cell is dividing the genetic material is in the compact form of?
What results would show that the National assembly was a legitimate government?
which of Earths layers is made up of liquid metal
how is jack elected chief in chapter 8 in Lord of the Flies