chocolate2138 chocolate2138
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

Richard bought six pounds of sliced ham for $2.79 per pound. How much did he spend?
$8.79
$16.74
$12.24
$16.24

Respuesta :

diegomobz
diegomobz diegomobz
  • 02-12-2019

Answer:

$16.74

Step-by-step explanation:

so for every pound is 2.79 so just so

6 times 2.79

Answer Link
oliver6180
oliver6180 oliver6180
  • 02-12-2019
The answer is 16.74, you just multiply 6 x $2.79
Answer Link

Otras preguntas

Sam and Jo created a grocery list. To make it easier to look at, they each split the list into equal groups. Sam splits the list into groups of 4 and Jo splits
URGENTTTT I WILL MARK AS BRAINLIEST!!! all u have to do is fill out the (in parentheses) it’s about a timeline of events that happened when you were younger til
Initially, a particle is moving at 5.24 m/s at an angle of 35.2° above the horizontal. Four seconds later, its velocity is 6.25 m/s at an angle of 57.5° below t
PlEASE HELP ME ON THIS I'D REALLY APPRECIATE IT.
Which of the factors of industrialization does Bainescite in the reading? Check all that applyA great number of streams ...furnish water-poweradequate to turn m
Which ancient empire has three different cities????
Choices to pick are : y=3x And y=2x+2 can someone please help out ??
Ammonia, NH3NH3 , can react with oxygen to form nitrogen gas and water. 4NH3(aq)+3O2(g)⟶2N2(g)+6H2O(l) 4NH3(aq)+3O2(g)⟶2N2(g)+6H2O(l) If 2.35 g2.35 g NH3NH3 rea
What is the product? (2x-1)(x+4)
Can Someone Help Me With My Online Math Class Please!​