mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

when I watch you wrapped up like garbage sitting, surrounded by the smell of too old potato peels or when I watch you in your old man's shoes with the little t
Which type of pollution includes CFCs and smog?
Is it possible for two numbers to have a difference of 8, and a sum of 1?
Which property of complex numbers is demonstrated below? 1. Property of Opposites 2. Addition Property of Zero 3. Associative Property of Addition 4.
help! help hlep help help help help help help
wheres italy? help please im only 6
what number brings 837-2000
Help me plz, it’s world history On March 16, 1935, In cleat violations of the treaty of Versailles, Hitler ordered the remilitarization of Germany, including t
How do you feel about this stressor
Help Please ASAP! I NEED HELP