stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

You are asked to find the mean of the data shown in the stem-and-leaf plot. Which tools are appropriate? Choose exactly two answers that are correct. a. protra
What is .125 times 2 but in fraction form?
write 0.941 with word name
Which of these will probably cause frustration? Which of these will probably cause frustration? A. Getting stuck in an elevator on the way to an appointme
in the number 286,489 how many times greater is the 8 in the ten thousands place then the 8 in the tens place
Which expressions have a value of –23? Choose all answers that are correct. a. 11 – 34 b. –9 – (–14) c. 25 – 2 d. –11 – 12
Which type of figurative language is used in this sentence from George Orwell’s novel Keep the Aspidistra Flying? The public are swine; advertising is the ratt
how do you write 50,679 in expanded form
What is the value of the expression 1 – r – a when r = 20 and a = 6? a. –27 b. –25 c. –15 d. –13
The area of a rectangle is 60 square inches. The length of the rectangle is 7 inches longer than the width. Which equation models the situation? a. w+7=60 b.