travonsmall1998ts travonsmall1998ts
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

A store is advertising 3 boxes of cereal for $1.95 each. What expression. Would be used to find how much 3 boxes costs?

Respuesta :

mathias19
mathias19 mathias19
  • 01-02-2020
1.95x3 or yx3 because thats how multiplication works
Answer Link

Otras preguntas

The men we call patriots would have been called traitors if England had won the war. Question 13 options: a. True b. False
List one way a parallelogram and a rhombus are different?
The cost to rent a moving truck is a flat fee of $25 plus $0.60 per mile. The equation c = 25 + 0.6m models the cost, c, in dollars for the number of miles, m,
Which of the following would NOT be considered a cause of technological progress? A. scientific research B. innovation C. patents D. large markets
Puritans left Europe to escape religious persecution. How did they treat people in colonial New England whose religious beliefs differed from theirs?
What is a type on giant extinct animal that is extinct
A teacher had 24 red pen.if the ratio of red pens to blue pens she owned was 8:7, how many pens did she have total
A sentence consisting of two or more independent clauses is called a _____. complex sentence compound sentence
Which is true about textual features in business documents? Bigger font sizes are used to emphasize information and to show that it is important. Textual featur
What is 4/7 of 210? please tell me I need to KNOW!!!!!