Kenda43 Kenda43
  • 05-02-2020
  • Mathematics
contestada

50 apple's cost $25. How much would 75 apples cost?

Respuesta :

kenlingdad kenlingdad
  • 05-02-2020

Answer:

$37.5

Step-by-step explanation:

(25/50) x 75 = 37.5

$25/50  .... each apple cost $0.5

0.5 x 75 = 37.5

Answer Link

Otras preguntas

Persevering will help you achieve your goals. Persevering is used as what part of speech? a. noun, b. verb, c. adjective, d. adverb?
Is it possible for a country with a high GDP to also have a high poverty rate? why or why not?
Why did the Founding Fathers include the Bill of Rights with the Constitution
The U.S. government supported the automobile by subsidizing (A) gasoline prices (B) car purchases (C) Highway 66 construction (D) plant improvements
If a = 3 units, b = 7 units, and c = 10 units, what is the volume of the three prisms above? a 210 cubic units b 153 cubic units c 180 cubic units d 162 cubic u
is 3/12 simplified 1/4
Which words in the sentence form the participial phrase? Young children participating in sports develop strong social skills. A. develop strong B. participating
if you push very hard on an object but it does not move, have you done work
he searched doggedly for his favorite socks
Which statement is true of creole dialect? A.its use is restricted to legal and official contexts. B.it is spoken exclusively on a small, remote island. C.its v