saharvall saharvall
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

Apples weigh 12 ounces each.Ronald bought 4 apples.How many pounds of apples did he buy?

Respuesta :

k0lya
k0lya k0lya
  • 03-03-2020
Answer:

48 pounds

Explanation:

Multiplied 12 times 4 which gave me the answer.
Answer Link

Otras preguntas

what are some physical changes that occur at school? at home ? in nature ?
Lily and julian start with the same number. Lily works out half the number and Julian works out 3 quarters The sum of their answers in 275 What was the startin
what is the main functions of lipids?
a rectangular prism has a length of 2x^2+2x-24 over 4x^2+x, a width of x^2+x-6 over x+4, and a height of 8x^2+2x over x^2-9. For all values of x for which it is
What is the value of f(-4) in the piecewise function f(x)= -x-5 for -5<= x <= -2; -x^2+1 for -2<=x<=2; (x-3)^2+2 for 2<=x<=4? If that makes an
Consider the following statement. Fourteen more than 12 times the number equals 37 less than 11 times a number. a. Write an equation to represent the statement.
what's bigger 60% of 90 or half of 100?
Is Glass a good conductor of heat? is Metal a good conductor of heat? is wood a good conductor of heat
Samuel used 1/5 of an ounce of butter to make 1/15 of a pound of jelly. How many ounces of butter are needed to make a pound of jelly.
What is the fraction ten fourteenths in its simplest form?