avasuman avasuman
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 hamburgers cost $4.20, then how much does 1 hamburger cost?

Respuesta :

axelrollins000 axelrollins000
  • 03-03-2020

Answer:

$1.40

Step-by-step explanation:

Divide 4.20 by 3.

Answer Link
Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 03-03-2020

Answer:

$1.4

Step-by-step explanation:

The price of one hamburger will be equal to the total price of the hamburgers divided by the number of hamburgers .

Therefore $4.20/3

$1.4

So each hamburger cost $1.4

Answer Link

Otras preguntas

19-10x+4=4x-5 i dont understand this equation
what is 9/25 as a decimal terminating or repeating decimal
You purchase a total of 45 shares of stocks from 3 different companies. You purchase twice as many shares of company c stock as you do company a. Company a stoc
what is 25/99 as a decimal terminating decimal or repeating decimal
Use the diagram above to determine which group of side lengths would form a right triangle. 20, 21, 29 12, 35
What is determined by motion and the spacing of particles?
The kinetic energy of a substance is the _________ kinetic energy of its particles
Estimate the total weight of two boxes that weigh 9.4 and 62.6 pounds using rounding and compatible numbers. which estimate is closer to the actual total weight
g5-h3 if g=2 and h=7 solve expression
what is 7/9 as a decimal terminating or repeating decimal