lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

The Opium Wars in China and the expedition of Commodore Matthew Perry to Japan resulted in
Teresa recorded the number of drinks of each type that she sold on Monday and Tuesday. She sold 300 drinks each day. Which drink represents of the sales for
Which of the following is the best example of a compression force? a. dragging a rope to move a sled b. the force of weight on a bicycle c. typing the comput
what rational number lies in between -14/31 and -17/33? A. -989/3069 B. -123/276 C. -989/2046 D. -4/7
compare as frases a seguir e aponte a diferença entre
Weather differs from climate in that weather can change on a daily basis and is not considered a description of year-to-year conditions of temperature and preci
Please help me on this
What does 5×17×12×1300?
Why is it important to identify and clarify a problem when trying to make a decision? a. It helps you determine information accuracy. b. It helps you consider
What are the pros can cons of knowing medical terms and word components?