kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

Identify two different habitats in a prairie ecosystem.Name one organism found in each habitat.
how many times is 5 bigger than 0.5?
Two 4.0kg masses are 1.0m apart on a frictionless table. Each has 1.0μC of charge. Part A What is the magnitude of the electric force on one of the masses? What
help!!!! 1. A material that can be hit without shattering is? viscous, flammable, hard, malleable 2. At room temp., a substance with a melting point of 40% C is
Find the difference: 7 7/8 - 3 1/4=?
What was the prevailing economic challenge the United States faced at the start of World War II?
2. What two features must a sample have if it is to accurately represent a population?
Which statement describes the general trends in electronegativity and first ionization energy as the elements in Period 3 are considered in order from Na to Cl?
Many of the people who have come to Mexico City have ended up living in areas _____.
What groups were excluded from this widening of political opportunity? Why?