alfarojessica4444
alfarojessica4444 alfarojessica4444
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

Three robots go out to lunch. They decide
to share the $11.91 bill evenly. How much
does each robot pay?

Respuesta :

Loken Loken
  • 02-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

11.91/3 =3.97

the answer is $3.97

Answer Link
anna2023147
anna2023147 anna2023147
  • 02-04-2020

Answer:

$3.97

Step-by-step explanation:

To do this we just need to use some division

Since there are 3 robots and they share the bill evenly, the situation can be modeled with this expression:

11.91/3

we can put that into our calculator

and we will get

3.97

therefore, each robot will pay $3.97

Answer Link

Otras preguntas

add on a number line :(+7). (-7)​
Polly buys 6.8 yards of fabric for $28.90. What is the cost per yard?Please help? :)​
PLEASE HELP I DONT UNDERSTAND
How can we most effectively account for the heightened naturalism in leonardo's mona lisa compared to masaccio's the tribute money.
BRAINLIEST TO CORRECT PLEASE HURRY
PASSCODE DECODER RING SHRI o If it takes 6 hours to bake 3 cakes, then at that rate, how many cakes could be baked in 12 hours? If Ava makes $15 in 2 hours, wha
which u.s. president is thought to have taught himself how to read and write?
Given the graph of g(x), which is a transformation of f(x)=|x|, write the equation for g(x). Graph: Transformations performed: Equation: g(x)=
The Coahuiltecans occupied the Southern area of Texas. point True False
Teasing hurts people.How would you react if you see children teasing your friend who is fat ?