gaelzamarripa05 gaelzamarripa05
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen bran muffins cost $9.48. Which equation represents the cost, y, of x muffins

Respuesta :

Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 02-04-2020

Answer:

12y+9.48x=0

Step-by-step explanation:

Note dozen means 12 in mathematics

So 12 muffins cost $9.48

X muffins cost $y

So let's cross multiply

12×y=9.48×x

12y=9.48x

Substrate 9.48x from both sides

12y-9.48x=0

So the final equation is 12y-9.48x=0

Answer Link

Otras preguntas

I need help with this question. Can you please help me.
5* 2+3.(4+2)-4(5* 2)
Factor 2x^2+15x+25. Rewrite the trinomial with the x-term expanded,using the two factors. Then, group the first two and last two terms together and find the GCF
Help mee A scout troop are hiking in a forest. Starting from their base, they walk 4.2km south followed by 7.1km west. They want to walk the shortest distance b
The structure and bonding of diamond, which is formed from graphite at extreme pressures, should be similar to that of elemental:
Which of the following will best reduce your chance of contracting HIV? CORRECT ANSWER ONLY PLSS A. Avoiding sexual activities that put you in contact with bodi
what is diffrent between state and goverment​
SOMEONE HELP ASAP PLEASE
11. I am going to_____ Spanish next summer. A) learning B) learn C) will learn D) learnt 12. I’m saving my money _____ a CD player. A) buying B) to buy C) buy D
How did Sargon finally bring together a unified state?