yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is an example of how scientist might use a model
what are 3 colonies founded for strictly economic reasons
superpop soft drinks factory employs to 267 people .if each worker recives 2384 as wages every month ,what is the totel wage bill (1) for 1 month (2) for the wh
Federal Reserve Banks directly affect the national economy by: administering consumer protection laws increasing and decreasing the money supply providing ov
(18×2)×5=18×(2×____) complete the equation, and tell which property you used
what is 256 written as a power
Three randomly selected households are surveyed. /The numbers of people in the households are 1, 3, and 8. Assume that samples of size n =2 are randomly selecte
What is the direct object in the sentence "Some animals grow and undercoat of soft hair during cold months
if a < b and c < d is this valid? a/c < b/d
Sylvanite is a mineral that contains 28.0% gold by mass. How much sylvanite would you need to dig up to obtain 63.0 grams of gold?