ilovedogs786416 ilovedogs786416
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

4
Type the correct answer in each box.
If 4 pounds of sugar cost $2, the cost of 1 pound of sugar is $
and the cost of 10 pounds of sugar is $
Reset
Next

Respuesta :

snyderw1223 snyderw1223
  • 01-06-2020

Answer:50 cents. $5

Step-by-step explanation: each pound of sugar costs 50 cents. you can find that out by dividing the amount of sugar you have by the cost.

Answer Link
kaniz kaniz
  • 01-06-2020
1 pound of sugar cost $0.5
That’s mean 5 cent
And 10 pounds of sugar is $5
Answer Link

Otras preguntas

if branch can be used to compute an absolute value of a number. a) Trueb) False
2. State the relationship between Agriculture an 1 industries.​
The tempatire was -13°f and then rose 9°f
-9r 5 is greater than or equal too 10 r
simplify this provlem
The reason most often cited by owners who have been unhappy with the agent who took the listing is failure of the agent to ________.
If A is a 3×2 matrix, then the transformation x→Ax cannot map R^2 onto R^3 .A) TrueB) False
EFFECTS OF ANTHROPOCENTRIC MODEL
The words assured, confident, conceited, and proud all have similar meanings. Which word would a writer use to express a negative opinion about a character? A.
-9r 5 is greater than or equal too 10 r