nayaarmstrong2 nayaarmstrong2
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose corn chips cost 21.5 cents per ounce . If a bag cost $2.91, how many ounces of chips

Respuesta :

Persona180
Persona180 Persona180
  • 02-06-2020

Answer:

13 ounces

Step-by-step explanation:

291/21.5=13.5348837209

Answer Link

Otras preguntas

Which fossil fuel is made mostly of methane?
How many ounces of gold are in anan 18​-karat gold chain that weighs 2.7 ​ounces?
Explain the pun biking without a helmet on is a no brainer
An equation of the form ax+b=0 is called a​ __________ equation or a​ ________________ equation.
On september 1, 2018, fortune magazine sold 600 one-year subscriptions for $81 each. the total amount received was credited to deferred subscriptions revenue. w
Is helium a homogeneous or heterogeneous mixture or compound or element?
The idea that children act like little scientists, constantly creating theories about the relationships between their physical and social worlds, is central to
the sum of three consecutive numbers is 24. What are the numbers
A man in a rowboat that is a = 2 miles from the nearest point A on a straight shoreline wishes to reach a house located at a point B that is b = 8 miles farther
1) 39.39 divided by 3= 2) 7.24 divided 7 = 3) 11.85 divided by 5= 4) 11.4 divided by 19 = 5) 55.2 divided by 46= 6) 336.752 divided by 31=