mfaizankhankhar mfaizankhankhar
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

10 kg of tea leaves when 3 kg of tea leaves cost $18

Respuesta :

goalejandro23 goalejandro23
  • 02-06-2020

Answer:

$60 for 10kg of tea leaves.

Step-by-step explanation:

1.- divide $18 by 3kg to determine the price of a single tea leaf.

18/3 = 6

1 tea leaf costs $6

2.- multiply the price of a single leaf by the number of leaves you want.

10 x 6 = 60

Answer Link

Otras preguntas

A man throws a basketball from 30 in. Above the ground. The basketball bounces off the floor and a boy catches it. The distance the ball traveled from the man t
I need help ASAP please!
Is it a b c or d i need help pleaseee
You might have heard the phrase his blood was pulsing through his veins what’s incorrect about that phrase
Ms. Fielding drove 3.8 miles to the park, then 4.3 miles to baseball field, and then 6.2 miles back home. What is the total number of miles that Ms. Fielding dr
All children are allowed to choose who they marry, but marriage is not considered an important part of Indian culture. True False​is it true or false?
(1) Name 1 similarity between neurotransmitters and hormones and (2) name 1 difference between neurotransmitters and hormones.
can someone help me pls
Indicate where the students are going and an activity they might do there, (in french).
If f(x) = x ^ 2 + 3 , then f(x+y)=?