Rqdivnt
Rqdivnt Rqdivnt
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

Caitlin bought 6 cookies for a total of $10. At this rate, what is the cost of 9 cookies?

Respuesta :

hoanganh384628 hoanganh384628
  • 04-06-2020

Answer:

15$

Step-by-step explanation:

cost of 1 cookie = 10/6

cost of 9 cookies = 9* 10/6 = $15

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-06-2020

Answer:

15 dollars

Step-by-step explanation:

6 cookies for 10 dollars

3 cookies for 5 dollars.

6+3 cookies for 10+5 dollars

Answer Link

Otras preguntas

I need this translated but I don't know what language it is I need it in English ​
someone to help ? german
Write TRUE if you think the statement is correct and write FALSE if otherwise Writeyour answers on the space provided before each number1. Change the engine oil
1.(06.05) The table shows the number of students in a class who play on a school team and/or are members of a school club: Play on a School Team Do Not Play on
federal board paper of class 10 of physics​
A construction crew is lengthening a road that originally measured 44 miles. The crew is adding 1 mile to the road each day. The length, L (in miles), after d d
Irene eats 45 grams of fiber every day. Each gram equals 100% of fiber. How many grams did she have (in %)?
my bother speaks fluently english​
What are free trade agreements? A. agreements that set new quotas B. laws that create tariffs C. agreements that remove trade barriers D. laws that prohibit tra
What was “the great weakness" of Blitzkrieg?