ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

The volume of a rectangular prism has a volume of 42 cubic units the length is 3 units the width is 2 units what is the height
Did the orange fruit come first or the color
do you think that the dairy industry is an example of a purely competitive market?​
What do the factors (-7x-60)(x+4) in the factored form represent?
The sarbanes-oxley act created the _____ to protect the interests of investors and further the public interest in the preparation of fair and informative financ
A chemical reaction release 55.2 kcal. How many kilojoules does this correspond to?
i know this isnt a math school subject but what am i supposed to do when i caught my bf cheating but i really love him!!!
Which causes a rainbow in the sky? a. Sunlight (white light) is refracted as it passes through different layers in the atmosphere. b. Sunlight (white light)
Look at the picture please!! I’ll mark brainliest!!!!!!
Who was the first emperor of United China