Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

Why can't plants and animals use the nitrogen directly from the atmosphere? Answer A.There is not enough of it in the air. B.Nitrogen gas contains the element i
How many combinations of 3 students can a teacher choose from 32 students?   A. 96
Hitler intended to defeat great Britain by
How many combinations of 3 students can a teacher choose from 32 students?   A. 96
If 3x – 10 = 17, what is the value of 6x + 20 ?
The length of an arc of a circle is equal to 1/5 of the circumference of the circle. If the length of the arc is 2π, the radius of the circle is
Madison was driving at 40 mph and went 80 miles. How long did it take madison?
What is the value of 9P5? A. 45 B. 126 C. 15,120 D . 59,049 A cooking club has 12 members.How many ways can they select a president and vice presiden
What is the value of 9P5? A. 45 B. 126 C. 15,120 D . 59,049 A cooking club has 12 members.How many ways can they select a president and vice presiden
What's the value of pi?