chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

There are fewer fun games and apps being released these days. Opinion or Fact. Explain.
Look at this painting by John Singleton Copley. What is it trying to convey? A. The power of the British monarchy O B. The virtue of a close and loving family C
PLEASE PLEASE HELP. I’ll give branliest....I’m begging.
pls show work!! asap
31.41 to the neartest hundredth
Shirts are on sale for 30% off. The original price of one shirt is $15. What is the discounted price of the shirt? Write your answer as a dollar amount.
Give one example of a molecule using active transport.
What is equivalent to 6/8
I need help with this problem
Photosynthesis cannot be completed without what