Sterrett13
Sterrett13 Sterrett13
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

An ice cream cone costs $3
plus 6% sales tax. How many
ice-cream cones can be purchased
for $24?

Respuesta :

jensenaldrich01
jensenaldrich01 jensenaldrich01
  • 02-09-2020

Answer:

3*(1.06)=3.18

so,

24/(3.18)=7.57

You can't have half an ice cream cone ( i wish we could though :( ) , you can only get 7

Answer Link

Otras preguntas

5x70= 5 x_____tens = ______tens =______? Use place value to find the product.
Approximately 2 percent of the people in the world have red hair. There are about 7,000,000,000 people in the world. About how many people have red hair?
I have Tuck Everlasting questions.. here they are --> How does the stranger beat the constable? Why does the stranger say he is going ahead? Do you think it
Which of the following uses a nonrenewable energy resource to generate energy? A. nuclear power plant B. wind farm C. fireplace that burns wood D.
In what ways were Nazi Germany's experiences in Russia similar to those of Napoleon.?
What is 16.985 in word form?
Who benefited the most from the first global economic system? Who lost the most?
whats the unit rate of 750 yards in 25 minutes
The _______ in plants is directly responsible for absorbing light energy. a. stroma b. thylakoid c. grana d. chlorophyll
if you have 8/12 of a pizza how many thirds do you have