keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

A doctor fails to detect or disclose painful birth defects in time to permit an abortion. Under what tort can the child sue?
There was two cocks and 3 cows and then two more cocks came? how many farm animals together?
How dose the mood of a story affect the reader?
How do you write 280.75 in expanded form
What is the currency of modern great britain??
Serena is considering buying a more fuel-efficient car to decrease her gasoline usage. Her current car gets 23 miles per gallon (mpg) on the highway and 15 mpg
Which type of medicine reduces pain but can cause liver damage? A. Chemotherapy drugs B. Antibiotics C. Analgesics D. Steroids
During pontiacs war did France cause Indian nations to attach settlers
Kara is worried about her friend Jamie, who seems depressed and withdrawn. Jamie recently quit their softball team, which she used to love. She has started hang
Show an equation and a solution for the problem. Arnold needs a 25% solution of nitric acid. He has 20 milliliters (ml) of a 30% solution. How many ml of a 15%