eqemilychi5022 eqemilychi5022
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

Respuesta :

jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 04-09-2020
3,045 = 210x

3,045/210 = 14.5


A good estimate of the cost would be:

$14.50
Answer Link
hellonice hellonice
  • 09-09-2020

Answer:

kjhvudyydxdcd

Step-by-step explan vfvvf o mb ation:

Answer Link

Otras preguntas

Liam has 6 pencils. Noah has twice as many pencils as Liam. Jacob has 1/3 as many pencils as Noah. How many pencils do the boys have altogether?
WILL MARK AS BRAINLIEST A slice is made perpendicular to the base of a right rectangular prism as shown. What is the area of the resulting two-dimensional cros
what is a repeat remainder
Explain the school of thought(symbolic interactionism) would why, on average, women earn less income than men.
Why was the conflict between the Soviet Union and the United States describes as a Cold War
Can you identify three main musical parameters to listen for in music?
Can you name and describe the four branches of musicology?
The set of points (4, 3), (7, 3), (4, 0), and (7, 0) identifies the vertices of a quadrilateral. Which is the most specific description to tell which figure the
How long will your trip take if you travel 650 km at an average speed of 80 km/hr?
Two rectangles are similar. One has a length of 11 cm and a width of 10 cm, and the other has a width of 7 cm. Find the length of the second triangle. Round to