lakrystalynfuller lakrystalynfuller
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

three ice cream cones cost 8.25,at this rate how much does 2 ice creams cones cost for two cones

Respuesta :

slitheringtryhard188
slitheringtryhard188 slitheringtryhard188
  • 01-10-2020

Answer:

5.50

Step-by-step explanation:

If three cones cost 8.25, then each cone should cost 2.75. (8.25 / 3 = 2.75)

Then 2 cones should cost 5.50 (2.75 x 2 = 5.50)

Answer Link

Otras preguntas

what does diametor mean?
I am so confused about this graphing problem, just need answer doesn't have to show workRectangle ABCD has a length of 9 and a width of 7. Point D is the ordere
What holds calcium chloride together? A. hydrogen bonding B. metallic bonding C. ionic bonding D. dipole forces E. van der Waals forces (London dispersion force
The frequency of violet light is 7.5x10 to the 14th power hertz. What is the wavelength?
A man exchanged a dollar bill for change and received 7 coins, none of which were half dollars. How many of these coins were dimes?
deer : woods : : monkey :
if log28 = log4 +logx what is the value of x
You are given two solid materials one that is organic and one that is not organic. Describe three tests you could perform to help you decide which is which.
Force and Motion: Force changes _________.
What role should the government have in enforcing equal rights for Americans?