Seudónimo Seudónimo
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

charges $15 for every 5 bags of leaves he rakes. Last weekend, he raked 21 bags of leaves. How much money did he earn?

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 01-10-2020

Answer:

$63

Step-by-step explanation:

$15 / 5 bags = $3 per bag

21 ( $3 per bag) = $63

Answer Link

Otras preguntas

What do antibodies do? attach to cells with the corresponding antigen produce immature cells that become B cells engulf and destroy pathogens produce antigens
Two equations are given below: a − 3b = 4 a = b − 2 What is the solution to the set of equations in the form (a, b)? (−2, −2) (−3, −1) (−9, −7) (−5, −3)
10 ejemplos de comparación
Read the passage from “I Know Why the Caged Bird Sings.” She smiled that slow dragging smile, "Thank you, Mrs. Henderson. I'd prefer Marguerite, though." My nam
Which of the following scenarios models the equation y=2x+5? There are initially 5 chickens on the farm. Each month thereafter the number of chickens is 2 times
which two body system were most actively involved in this experiment
7. Methane, CH, burns in oxygen gas to form water and carbon dioxide. Wequation for this reaction?a. CH4+ O H2O CO2b. CH4+ 40 2H20+ CO2c. CH4 O2 H2O CO2d. CH4+
A number between 10 and 20 is both a factor of 60 and a multiple of 6. What is this number?
why can't organisms in a population follow the exponential growth pattern for a long period of time
How did President Franklin Roosevelt fight fascism in Europe? PLEASEEE HELPPP!!