jasmynee16 jasmynee16
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

a 16 ounce box of cereal cost $3.04 , what is the unit cost ?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 02-10-2020

Answer:

$.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Take the price and divide by the number of ounces

3.04 dollars/ 16 ounces

.19 dollars per ounce

Answer Link
Jasmin2307 Jasmin2307
  • 02-10-2020
The answer is $0.19
When you divide $3.04 by 16 you get $0.19
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of 6P6?  A.1  B.36  C.720  D.46,656
what is the definition of bureaucratic personality
how much sperm does it take to make a baby?
how might the history of california have been different if the gold rush had not happened
how much sperm does it take to make a baby?
Which of the following can fix nitrogen? Answer  A.human industrial processes   B.lightning  C.certain bacterial species   D.all of the above
What's the value of pi?
How many months is 0.75 of a year
what creates more friction aluminum foil, wax paper or plastic wrap
which accurately describes a tangent