estrellavaldez2002 estrellavaldez2002
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

10 ) Jason bought a soft drink for 4 dollars and 9 candy bars. He spent
a total of 22 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

leesa911
leesa911 leesa911
  • 02-10-2020

Answer:

Candy bars cost $2

Step-by-step explanation:

If you take the $22 and subtract 4 you will get $18 which 18 divided by 2 is 9 so each candy bar cost $2.

hope this helps

Answer Link
paymeatdss
paymeatdss paymeatdss
  • 02-10-2020

Answer:

55

Step-by-step explanation:

11-29*2837=29373

dishd

jeudhd

ehdhxjs

e

d

d

d

d

d

d

d

f

g

Answer Link

Otras preguntas

What did the framers call the "least dangerous branch"?
Scientists can use just the amount of undecayed sample to determine the age of fossils. True of False. I have 2 more questions if you are willing to help i wil
What clinical indicators should a nurse expect when assessing a client with hyperthyroidism? (select all that apply.)?
Help 15 pts just for you!!!: A function f(x) is graphed on the coordinate plane. What is the equation of this line?
who know the answer to this
The area of a rectangle is 3535 square meter. the width is 2525 meter. a. what is the length of the rectangle? write your answer as a fraction in simplest form
explain how a bar model can be used to show a subtraction problem
-2 5/10 in simplest form?
Proteins are digested to their building blocks which are called:
Find the area of the triangle determined by the points p(2, −1, 0), q(3, 1, −1) and r(0, 1, 2)