velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

if you can buy six jars of sun-dried tomatoes for $26.90, then how many can you buy with $53.80?​

Respuesta :

gajegbo0001
gajegbo0001 gajegbo0001
  • 02-10-2020

Answer:

12

Step-by-step explanation: divide 26.9 by six and you get 4.48 which is the price for one then you divide 53.8 by 4.48 and you get 12.0 which is just 12

Answer Link

Otras preguntas

Cu (II) sulfate exists as a hydrate. It has many practical uses including use as a fungicide and pesticide. When mixed with chromium and arsenic it forms the wo
how would i add a number that is bigger than the other
Rewrite in Standard Form. 1. y = (x - 3)(x+10)
PLEASE HELP ITS A QUESTION ON MY TEST!!! The French Revolution was a reaction to the 1. defeat in and humiliation of the Franco-Prussian War 2. influence of a
a) 120 + 84 – 3x 10 =
Vivi is a drummer for a band. She burns 756756756 calories while drumming for 333 hours. She burns the same number of calories each hour.How many calories does
what is the unit rate for this graph 0 10 2 7 4 4 6 1 8 -2 10 -5
Caitlin has a balance of SA 880 on her credit card that has an APR of 16%. She currently pays the minimum monthly payment of $105.86. If Caitlin wants to pay of
Is this sentence an independent or dependent clause? I can't go to the movies. 100 POINTS HURRY I GIVE BRAINLYIEST
How do I do functions with graphs?