Seudónimo Seudónimo
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Four bottles of juice cost $68.40. What would be the cost of one bottle of juice?

A. $17.10
B. $18.30
C. $34.20
D. $71.14

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-10-2020

Answer:

17.10

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of bottles

68.40/4

17.10

Answer Link

Otras preguntas

kilo-  -  1,000deka-  -  10How much larger is a kilo- than a deka-?
Suppose that 2 scientists use different measurement systems in their work. What problems might arise if they shared their data?
Write equation in function form 4x+y=10
How do I solve c/4d divided by 3/8d
kilo-  -  1,000deka-  -  10How much larger is a kilo- than a deka-?
Deathvalley has an elevation of -282 feet to sea level explain how to use absolute value to describe the elevation of death valley as a positive integer.
Natalie picked 135 berries in 15 minutes. If she continues picking at that rate, how long will it take her to pick 486 berries?
Anyone know how to do this kind of algebra?  Compute the discriminants of the next two quadratic equations. Compare the result in (A) to that in (B). What do y
If every positive number has two square roots and you can find the length of the side of a square window by finding a square root of the area, why is there only
wallpaper cost $2 per square yard how much would it cost to cover a rectangular wall that measures 15 feet by 21 feet