adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

a small syringe is used to give a patient 0.23 ml of medication 4 times per day for 4 days. how much medication does he receive over the 4 days
how many significant digits are in the number 5.40
Put parentheses around the adverb clause in this sentence "i will call as soon as he comes in"
Give me some presentages
Which Expression Is Equivalent to 486-9+6+3^3•2
Does Minnie Hardin believe that there is a need for New Deal programs to help the people living in her community? Why or why not?
Landon is standing in a hole that is 5.1 ft deep. He throws a rock, and it goes up into the air, out of the hole, and then lands on the ground above. The path o
The United Nations only uses troops and trade embargoes to back the Declaration of Human Rights
Sid is packing crushed ice into a cone-shaped cThe cone has a height of 5 in. Its base has a diameter of 4 in. What is thevolume of the cone?20 320 in80 380r in
To be considered a living thing an organism must be able to a. swim. b. reproduce. c. digest food. d. talk.