preciouslaary
preciouslaary preciouslaary
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

15 oranges cost Gh¢10.00 find
the
cost of
22 oranges.​

Respuesta :

hayleybear1980
hayleybear1980 hayleybear1980
  • 01-11-2020

Answer:

$33

Step-by-step explanation:

first you need to find out how much each orange cost so divide 15÷10=1.5

then multiply 1.5×22 to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

AP US History question: 1968 was a turning point for the United States. To what extent is this an accurate assessment? In your answer, discuss TWO of the follow
what is the percentage of 0.08
Juanita has a pail with capacity of 96 fluid ounces. How many pints will the pail hold ?
Members at a swim club pay $5 lesson plus a one-time fee of $60. Nonmembers pay $11 per lesson. How many lessons would both a member and a nonmember have to tak
Herbivores that live in the wetlands
Based on what she says and does in "Thank You, M'am," which statement is true about Mrs. Jones? A. She is going to find Roger's parents and tell them what happ
what are the benefits of genetic variation?
How many ways can 10 runners finish first, second, and third in a race?
What was a typical day like for slaves
word form for 10 times 10 times 10 times 10 times 10