aleysiusw00
aleysiusw00 aleysiusw00
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of an ice cream sundae is 4.75$ plus 30 cents per topping. megan spends $6.26 on her sundae how many toppings did he get

Respuesta :

netizenwebb netizenwebb
  • 01-11-2020

Answer:

5

Step-by-step explanation:

$4.75 + 0.3x = $6.26

0.3x = 1.51

x = 5.033

Answer Link

Otras preguntas

10 is 40% of what number?
Which of the following statements best describes the use of the term “new world”? A. "New world" referred to the expanded understanding of the Earth's landm
under nazi rule the university curriculum was changed to place the most emphasis on
The Eisenhower administration’s major domestic legislative accomplishment in the 1950s was the passage of a law __________. providing medical insurance for seni
Which sentence uses the verb eat in the past perfect tense? A. Sheila ate her lunch in the cafeteria. B. They eat lunch together every day. C.Douglas has eaten
$39 pizza order 15%tip
Taxation without representation is tyranny. Why did James Otis make this statement? He believed that America's representatives in Parliament were corrupt. He wa
Because of Medicaid and Medicare, whose administration was seen as making great strides in health care? Answer John F. Kennedy Richard M. Nixon Lyndon b. Johns
"It is not the employer who pays the wages. Employers only handle the money. It is the customer who pays the wages." --Henry Ford Based on the quote, what con
Is the verb in the sentence below spelled correctly? El mesero sierve la comida. True False