taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

pythagorean theorem If l = 12 cm and m = 35 cm, what is the length of n?
three snack bars contain 1/5,0.22,and 19% of their calories from fat. which snack bar contains the least amount of calories from fat ?
I am two numbers, the sum of my numbers is 100, the difference between my two numbers is 30,
Scientists divide rocks into groups based on_________
how do I solve (3+i)(3-i)
The data represent the ages of people working at a store. 19, 27, 20, 26, 20, 24, 32, 23, 20, 19, 21 What is the first quartile of these ages?
Nick bought a video game for $55, which was 20% off the original price. what was the original price?
Give 3 examples to show work being done.
If y=2 when x=3. What is the value of y when x=9?
Patrick ate 3/5 of a small pizza on Friday night. For lunch on Saturday , he ate 1/2 of the leftover pizza. How much pizza did he eat for lunch on Saturday?